Możliwość pełnej diagnostyki rentgenowskiej ma nieocenione znaczenie podczas planowania kompleksowego leczenia stomatologicznego. Dzięki dynamicznemu rozwojowi technologii mamy dziś do dyspozycji kilka rodzajów badań.
Najpopularniejszym jest zdjęcie punktowe, które obrazuje pojedyncze zęby i ich najbliższe sąsiedztwo. Zdjęcia takie służą do szybkiej diagnostyki w przypadku bólu, ekstrakcji i zapalenia miazgi.
Zdjęcia pantomograficzne pokazują wszystkie zęby pacjenta i pozwalają ocenić ogólny stan jamy ustnej.
Zdjęcie cefalometryczne uwidacznia kości czaszki w projekcji bocznej i jest pomocne podczas pomiarów ortodontycznych.
Tomografia komputerowa wiązki stożkowej (CBCT) pokazuje rzeczywisty obraz 3D tkanek i umożliwia precyzyjne zaplanowanie zabiegu wszczepienia implantu, leczenia kanałowego lub skomplikowanej ekstrakcji
Zdjęcie skrzydłowo-zgryzowe pozwala ocenić powierzchnie styczne.
Zdjęcia stawów skroniowo-żuchwowych ułatwiają diagnostykę dysfunkcji narządu żucia.
Spis treści
Przebieg wizyty kontrolnej u dentysty
Wizyty kontrolne u dentysty polegają na przeglądzie stanu uzębienia i dziąseł. Regularne odbywanie takich wizyt (najlepiej co pół roku), pozwoli nam jak najdłużej cieszyć się zdrowym uśmiechem. Stomatolog przeprowadzi dokładne badanie zębów, dziąseł i całej jamy ustnej, aby zidentyfikować ewentualne problemy. W zależności od wieku, ryzyka rozwoju chorób i objawów, których doświadcza pacjent, stomatolog może zlecić wykonanie zdjęcia RTG punktowego lub pantomogramu, czy też innych badań. Dzięki temu będzie mógł rozpoznać problemy niezauważalne w inny sposób. Podczas wizyty kontrolnej lekarz może przeprowadzić zabieg higienizacji, jeżeli uzna, że istnieje taka konieczność.
RTG zęba – kiedy wykonać
Jeżeli pacjent zgłasza niepokojące objawy w postaci ostrego bólu lub długotrwałego i przewlekłego bólu, wówczas należy wykonać RTG zęba. W sytuacji, gdy pacjent decyduje się na kompleksowe leczenie zębów, należy wykonać zdjęcie panoramiczne, które daje obraz całego uzębienia pacjenta i za jego pomocą możemy zidentyfikować wszystkie problemy. Badania RTG lub CBCT należy wykonywać tak często, jak wymaga tego stan uzębienia pacjenta oraz prowadzone działania. O konieczności wykonania którejkolwiek z wyżej wymienionych projekcji decyduje lekarz prowadzący, po wcześniejszym zbadaniu pacjenta.
Cefalometria – diagnostyka wad zgryzu
Cefalometria to badanie obrazowe, znajdujące zastosowanie przede wszystkim w ortodoncji, zarówno w diagnostyce wad zgryzu oraz planowania leczenia ortodontycznego, jak i kontrolowania jego przebiegu oraz uzyskanych efektów. Obrazuje czaszkę, tkanki twarde i miękkie twarzy, podniebienie twarde oraz zatoki przynosowe.
Pantomogram – zdjęcie panoramiczne zębów
Zdjęcie panoramiczne zębów uwidacznia przestrzeń od zatok szczękowych aż po gałęzie i trzon żuchwy oraz wszystkie zęby, również te nadliczbowe, zatrzymane czy zawiązki zębów niewyżniętych. Ze względu na swój charakter zdjęcie to jest niezbędnym minimum podczas badania stomatologicznego czy planowania kompleksowego leczenia.
CBCT
Nasz gabinet wyposażony jest w pantomogram 3D (CBCT), który umożliwia wykonanie tomografii komputerowej zębów. RTG panoramiczne niesie ze sobą pewną niedoskonałość, ponieważ obraz na takim zdjęciu jest zniekształcony i mniej czytelny niż ten wykonany tomografem komputerowym w modelu 3D.
CBCT pozwala na trójwymiarowe zobrazowanie badanych struktur. Wykorzystujemy je w wielu dziedzinach, takich jak implantologia, chirurgia stomatologiczna i endodoncja.
Zalety trójwymiarowej tomografii komputerowej są nieocenione:
- Umożliwia dokładną diagnostykę – każda najmniejsza zmiana chorobowa jest w niej widoczna
- Pozwala na kompleksowe zaplanowanie leczenia
- Skraca czas leczenia
- Umożliwia przeprowadzenie zabiegów z największą precyzją!
- Dawka promieniowania jest w pełni bezpieczna dla zdrowia Pacjenta.