Codzienna higiena, czyli szczotkowanie zębów minimum dwa razy dziennie, nitkowanie oraz stosowanie specjalnych antybakteryjnych płukanek, może okazać się niewystarczające w walce z płytką nazębną, która stanowi miejsce namnażania się bakterii próchnicotwórczych.
To właśnie w płytce nazębnej, bakterie odżywiające się dostarczanymi wraz z pożywieniem węglowodanami, produkują destrukcyjne dla zębów kwasy.
Zalegająca w trudnodostępnych miejscach płytka po jakimś czasie mineralizuje i zamienia się w twardy kamień, z którym szczoteczka już sobie nie poradzi. Za pomocą zwykłej szczoteczki nie można się go pozbyć. Trzeba poddać się zabiegowi higienizacji jamy ustnej.
Higienizacja jamy ustnej to ogół profesjonalnych zabiegów profilaktycznych wykonywanych przez higienistkę lub lekarza. Zaliczamy do nich: skaling, piaskowanie, polerowanie i fluoryzację. Oprócz wymiaru zdrowotnego, higienizacja ma również wymiar estetyczny – pozwala pozbyć się przebarwień i osadów z powierzchni zębów.
Spis treści
Skaling i piaskowanie zębów
Higienizacja jamy ustnej zaczyna się od wybarwienia biofilmu, co pozwala na ujawnienie złogów nazębnych. Pierwszym etapem jest skaling, a drugim jest piaskowanie lub polerowanie.
Skaling ma na celu usunięcie z powierzchni zębów twardych złogów – kamienia i płytki nazębnej. Zabieg przeprowadzany jest z wykorzystaniem skalera. Ponieważ po zabiegu szkliwo jest porowate i szybko łapie zanieczyszczenia, po skalingu przeprowadzany jest zabieg polerowania szkliwa lub piaskowania.
Higienistka używa piaskarki, która pod wysokim ciśnieniem uwalnia wodę oraz specjalny piasek czyszczący, dzięki któremu można szybko i skutecznie usunąć z powierzchni zębów osad oraz przebarwienia.
Fluoryzacja zębów
Odpowiednio dawkowany fluor wzmacnia zęby i poprawia mineralizację szkliwa. Jony fluoru tworzą na jego powierzchni fluoroapatyty, które wbudowują się w nie i je wzmacniają. Fluoryzacja polega na wcieraniu w zęby roztworów fluorkowych, dzięki czemu utwardzamy szkliwo we wszelkich zagłębieniach i szczelinach zębów.
Jak często robić higienizację jamy ustnej?
Standardowo higienizację jamy ustnej należy wykonywać dwa razy w roku. Są jednak pacjenci, u których zachodzi konieczność powtarzania jej co 3 miesiące.
Wskazania i przeciwwskazania do higienizacji
Wskazaniem do przeprowadzenia higienizacji jest obecność kamienia nazębnego oraz choroby przewlekłe i nawracające dziąseł manifestujące się krwawieniami oraz leczenie ortodontyczne aparatem stałym. Przeciwwskazaniami bezwzględnymi do skalingu ultradźwiękami jest ciąża (szczególnie I i III trymestr), odklejanie siatkówki, rozrusznik serca. Piaskowania nie zaleca się u osób chorych na astmę i pacjentów z owrzodzeniami układu pokarmowego.