Stomatologia dziecięca jest przez niektórych stomatologów uznawana za jedną z najtrudniejszych specjalizacji, ponieważ wymaga doświadczenia psychologicznego i pedagogicznego. My wiemy, co stoi za sukcesem w podejściu do dzieci! Otwartość, szczerość i indywidualne podejście wobec Małego Pacjenta! Każdy z nich jest inny, każdy wymaga zastosowania innej strategii terapeutycznej.
Zapewniamy Cię, nasz Mały-Wielki Przyjacielu, że wiemy, jak oswoić nawet największy strach! U nas przekonasz się, że wizyta w gabinecie nie jest wcale straszna, a wręcz przeciwnie – może być świetną zabawą i wielką przygodą, o której będziesz mógł opowiedzieć z dumą swoim koleżankom i kolegom!
Spis treści
Stomatolog dziecięcy – czym się zajmuje?
Pedodoncja – stomatologia dziecięca, rozwiązuje różnego rodzaju problemy w obszarze jamy ustnej najmłodszych pacjentów. Leczy choroby zębów, tkanek przyzębia i błony śluzowej, a także zajmuje się profilaktyką i edukacją z zakresu higieny jamy ustnej.
Choroby zębów u dzieci
Mimo że obserwujemy wzrost świadomości na temat roli profilaktyki stomatologicznej od pierwszego ząbka, to nadal problem próchnicy u małych dzieci jest bardzo duży.
Należy pamiętać o tym, że chcąc nauczyć dziecko prawidłowego dbania o higienę i przestrzec je przed konsekwencjami jego braku, nie można tylko mówić. Wiadomo, że dzieci najlepiej uczą się w trakcie zabawy i fizycznego doświadczania, podczas której wyzbywają się strachu. Staramy się stwarzać takie warunki w naszym gabinecie.
Najczęstszą chorobą zębów u dzieci jest próchnica. Na jej rozwój narażone są w szczególności zęby mleczne, których szkliwo jest dwukrotnie cieńsze niż zębów stałych. Nie należy bagatelizować żadnych sygnałów tego, że z zębami dziecka dzieje się coś niedobrego.
Metody leczenia stomatologicznego dzieci
Metody leczenia stomatologicznego dzieci polegają na:
- oczyszczaniu zębów mlecznych i stałych z próchnicy oraz powstałych ubytków,
- lakowaniu zębów. Jest to działanie profilaktyczne, polegające na wypełnieniu bruzd zębów stałych lakiem. W bruzdach mogą gromadzić się i namnażać bakterie próchnicotwórcze,
- lakierowaniu zębów, czyli pokrywaniu ich powierzchni warstwą lakieru bogatego we fluor,
- przeciwdziałaniu i leczeniu chorób przyzębia,
- diagnostyce oraz leczeniu z zakresu ortodoncji,
- diagnostyce i leczeniu z zakresu chirurgii stomatologicznej – przede wszystkim ekstrakcje zębów stałych i mlecznych.
Wskazania i przeciwwskazania
Wskazaniem do odwiedzenia gabinetu stomatologicznego jest już pojawienie się pierwszych ząbków u niemowlaka. Dzięki tak szybkiemu rozpoczęciu wizyt w gabinecie, dziecko będzie miało okazję oswoić się z panującą tam atmosferą. Najważniejsze by na pierwsze spotkanie z lekarzem udać się, zanim z zębami zacznie się dziać coś złego – pojawi się opuchlizna i ból. Dzięki wiedzy i doświadczeniu możemy zagwarantować Państwu pełny komfort naszego małego Pacjenta!
Pamiętajmy, że należy poinformować lekarza o wszelkich chorobach towarzyszących dziecku, a szczególnie chorobach układu krwionośnego oraz przyjmowanych lekach. Dzięki temu będzie on w stanie ocenić, czy dziecko kwalifikuje się do określonego zabiegu.