Leczenie kanałowe zwane inaczej leczeniem endodontycznym to dział stomatologii zachowawczej, który zajmuje się chorobami miazgi zęba i ozębnej. Stan zapalny miazgi objawia się nagłym, silnym i ostrym lub ćmiącym bólem, trwającym tygodniami. Leczenie polega na mechanicznym i chemicznym oczyszczeniu kanałów korzeniowych na ich całej długości, a następnie wypełnieniu ich specjalistycznym środkiem.
Nie należy bagatelizować dolegliwości związanych z zębami, ponieważ stan zapalny może rozszerzyć się na okoliczne tkanki, a nawet narządy, powodując niebezpieczny dla zdrowia i życia uogólniony stan zapalny.
Systematyczne przeglądy profilaktyczne pozwalają wcześnie wykryć wszelkie nieprawidłowości i uniknąć konieczności leczenia endodontycznego.
Spis treści
Kiedy wdrożyć leczenie kanałowe?
Wykonuje się je w sytuacji, gdy dojdzie do nieodwracalnego stanu zapalnego miazgi. Jej zdolności regeneracyjne są niewielkie, dlatego, gdy dojdzie w niej do stanu zapalnego, to ostateczny moment, kiedy należy zastosować leczenie kanałowe, usunąć miazgę i odkazić powstałą przestrzeń oraz tkanki okołowierzchołkowe. Również zęby, które obumarły w wyniku urazu lub zmian w przyzębiu leczy się kanałowo.
Metody leczenia kanałowego
Leczenie kanałowe budzi bardzo nieprzyjemne skojarzenia u większości pacjentów. Kiedyś wiązało się ono z tzw. zatruciem zęba i leczeniem kanałowym w trakcie kilku wizyt. Obecnie do opracowywania zainfekowanych tkanek wykorzystuje się mikroskop, co pozwala na zamknięcie całego procesu leczenia w jednej wizycie. Skuteczność tej metody wynosi około 92% i pozwala cieszyć się wyleczonym zębem na długie lata.
Etapy leczenia endodontycznego
Na chory ząb nakładany jest gumowy separator – koferdam, który uniemożliwia przedostanie się do niego śliny zawierającej bakterie. Następnie usuwana jest próchnica i odsłaniane są ujścia kanałów, które opracowuje się pod mikroskopem. Wnętrze zęba jest wyjałowione i wysterylizowane, a następnie wypełnione ciekłą gutaperką.
Czy leczenie kanałowe boli?
Bez obaw! Na stawiane przez prawie każdego pacjenta pytanie „czy leczenie kanałowe boli” możemy stanowczo odpowiedzieć: „nie”!” Dzięki zastosowaniu skutecznego znieczulenia miejscowego, leczenie kanałowe jest całkowicie bezbolesne.
Wskazania i przeciwwskazania do leczenia kanałowego
O konieczności rozpoczęcia leczenia endodontycznego decyduje lekarz na podstawie oceny zdjęć RTG lub tomografii cyfrowej. Zdarza się, że leczenie takie może być niemożliwe z powodu nieodpowiedniego stanu klinicznego zęba. Zbyt duże zniszczenie ścian, czy rozległe uszkodzenie ozębnej mogą uniemożliwić skuteczne leczenie endodontyczne, jednak obecnie dzięki zaawansowanym technikom dentystycznym, można leczyć nawet najbardziej wymagające zęby.
Pacjentów chorych na cukrzycę insulinozależną lub takich, którzy przebyli zapalenie wsierdzia trzeba odpowiednio przygotować do zabiegu.