Usługi w ramach oferty:
Ortodoncja to dział stomatologii, który zajmuje się leczeniem wad zgryzu, wad szczękowo-twarzowych i korygowaniem nieprawidłowości zębowych. Choć nie jest nową specjalnością stomatologiczną, od lat burzliwie się rozwija. Nie dzieje się tak tylko za sprawą mody, ale w głównej mierze w wyniku wzrastającej świadomości i oczekiwań pacjentów.
Spis treści
Kiedy zdecydować się na leczenie ortodontyczne
Aparaty ortodontyczne jeszcze niedawno stosowano tylko u dzieci i młodzieży. Obecnie używane są przez osoby w każdym wieku. Nie istnieje zatem dolna ani górna granica. Na konsultację ortodontyczną powinien pójść każdy z nas, nawet jeśli nie podejrzewa poważnej wady zgryzu. Warto również ją rozważyć w sytuacji, gdy obserwujemy u siebie zgrzytanie zębami lub ich nadmierne ścieranie. Są to objawy bruksizmu, który może powodować chroniczne bóle głowy. Niepokojącym objawem jest także tendencja do odkładania się kamienia oraz odsłonięte szyjki zębowe.
Jeżeli posiadamy widoczną wadę zgryzu, musimy mieć świadomość, że bagatelizowanie jej może mieć wiele powikłań. Im wcześniej rozpocznie się leczeniem, tym jest ono mniej skomplikowane i czasochłonne.
Rodzaje aparatów na zęby
Lekarz dobiera system do wady i za pomocą technik ortodontycznych pomaga w uzyskaniu zdrowego i pięknego uśmiechu.
Aparaty na zęby dzielą się na aparaty stałe oraz ruchome. Osobną kategorię tworzą aparaty samololigaturujące (pozbawione kolorowych gumek). Aparaty ruchome przeznaczone są do korygowania niewielkich wad zgryzu, zwłaszcza u najmłodszych.
Etapy leczenia ortodontycznego
Leczenie ortodontyczne, w zależności od rodzaju wady i jej stopnia dzielimy na kilka etapów – wizyt.
- Konsultacja ortodontyczna polegająca na przeprowadzeniu wywiadu, wykonaniu badania zewnątrz- i wewnątrzustnego, pobraniu wycisków do wykonania modeli diagnostycznych uzębienia oraz skierowanie Pacjenta na wykonanie zdjęcia pantomograficznego i cefalometrycznego. Ortodonta wykonuje również fotografie twarzy i zębów. Pierwszą wizytą jest konsultacja ortodontyczna.
- Zapoznanie Pacjenta z wynikami badań i przeprowadzoną analizą zgryzu oraz przedstawienie planu leczenia polegającego na doborze aparatu, omówieniu przebiegu i przewidywanego czasu leczenia
- Rozpoczęcie właściwego leczenia – naklejenie aparatu ortodontycznego stałego lub przekazanie Pacjentowi aparatów ruchomych wraz z instruktażem higieny.
- Wizyty kontrolne
- Faza retencji – ściągnięcie wszystkich elementów aparatu na zęby oraz wykonanie retainera. Wizyty kontrolne z retainerami powinny odbywać się co roku.
Jak długo nosi się aparat ortodontyczny na zęby?
Średni czas leczenia ortodontycznego wynosi 10-14 miesięcy. Jednak przy skomplikowanych wadach leczenie może trwać nawet 2-3 lata. Wszystko zależy od sytuacji wyjściowej w jamie ustnej oraz zdyscyplinowania pacjenta.
Wskazania i przeciwwskazania
Wskazaniem do zastosowania aparatu jest nieprawidłowy zgryz, a także aparat może stanowić uzupełnienie terapii logopedycznej.
Wśród przeciwwskazań wymienia się:
- choroby związane z obniżeniem odporności pacjenta;
- cukrzycę;
- zaburzenia gospodarki hormonalnej.