Czy w ciąży można iść do dentysty? Oto pytanie, na które dziś chcielibyśmy odpowiedzieć. Nadal wiele przyszłych mam unika leczenia zębów w czasie ciąży ze względu na krążący stereotyp, że kobieta ciężarna nie może poddać się zabiegom dentystycznym. Nie jest to prawda. Zmiany hormonalne u młodej mamy mogą przyspieszać powstawanie zmian próchnicowych, dlatego tym bardziej powinna ona przychodzić na wizyty kontrolne do dentysty.
Spis treści
Czy w ciąży można iść do dentysty?
Zalecamy, aby kobieta planująca macierzyństwo zgłosiła się najpierw do dentysty w celu wykonania szczegółowego przeglądu zębów oraz wyleczenia ich w przypadku wykrycia zmian próchnicowych lub innych chorób jamy ustnej.
Również po zajściu w ciążę bardzo ważne są regularne wizyty kontrolne u stomatologa. Zmiany hormonalne, które mają miejsce w tym szczególnym dla kobiety okresie, wpływają także na szybszy rozwój próchnicy, stanów zapalnych błon śluzowych tkanek przyzębia i całej jamy ustnej. Częste nudności w pierwszych miesiącach ciąży powodują niszczenie szkliwa zębów przez kwasy żołądkowe. Istnieje zatem wiele czynników, które mogą spowodować w krótkim czasie duże ubytki w uzębieniu.
Nieleczona próchnica, powodująca stan zapalny, to zagrożenie dla zdrowia matki i płodu. W związku z powyższym nasza odpowiedź na pytanie: “Czy w ciąży można iść do dentysty?” jest jednoznacznie twierdząca.
Planowanie leczenia stomatologicznego a ciąża
Leczenie zębów kobiet będących w ciąży jest koniecznością. Badania naukowe wykazują, że nieleczone stany zapalne jamy ustnej oraz choroby zębów aż siedmiokrotnie podwyższają ryzyko przedwczesnego porodu. Dlatego kobietom ciężarnym zalecamy regularne kontrole u dentysty.
Najbezpieczniej jest zaplanować wizytę kontrolną u stomatologa na początku ciąży, podczas półmetku oraz pod koniec jej trwania. Lekarz może wtedy na bieżąco sprawdzać stan zębów, a jeśli zauważy niepokojące zmiany, zdecyduje, które zabiegi należy wykonać jeszcze w czasie ciąży, a z którymi można poczekać do rozwiązania. Warto podkreślić, że w sytuacji, gdy leczenie stomatologiczne ciężarnej kobiety jest wymagane, najlepszym czasem na jego podjęcie jest II trymestr ciąży.
Leczenie zębów w ciąży – jakie zabiegi można wykonać
Odradzamy wykonywania w trakcie ciąży zabiegów z zakresu protetyki, ponieważ w tym czasie dziąsła kobiet bywają opuchnięte, a co za tym idzie, narażone na krwawienie. Niewskazane są również zabiegi stomatologii estetycznej, takie jak wybielanie zębów czy fluoryzacja. Stosowane w nich preparaty, choć są bezpieczne dla człowieka, nie należy ich stosować w trakcie ciąży. Ponadto zabiegi estetyczne mogą przyczynić się do osłabienia wrażliwych podczas ciąży zębów. Na poprawę wyglądu zębów radzimy poczekać aż do zakończenia okresu laktacji.
Znieczulenie u stomatologa a ciąża
Obawy wielu kobiet wzbudzają także wykorzystywane podczas zabiegów stomatologicznych znieczulenie. Ich stosowania stanowczo odradzamy w I trymestrze ciąży, ponieważ w tym czasie płód rozwija się najszybciej. U kobiety w późniejszych miesiącach ciąży lekarz może zastosować małą dawkę specjalnie dobranego środka znieczulającego, o ile nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań. Należy jednak podkreślić, że w tym szczególnym czasie nie powinno się podawać standardowych środków znieczulających – czyli tych, które zawierają adrenalinę lub noradrenalinę.
Karmienie piersią a leczenie stomatologiczne
Leczenie zębów w czasie karmienia piersią nie jest zabronione. Jeśli młoda mama ma choroby zębów lub dziąseł, to jest nawet wskazane, aby udała się z tym do stomatologa. Istnieje wiele zabiegów, które mogą być przeprowadzone w tym czasie. Podobnie do badań diagnostycznych, takich jak RTG jednego zęba lub całej szczęki, kobieta nie musi odstawiać dziecka od karmienia piersią. Po większości preparatów i zabiegów stomatologicznych można bez obaw karmić dziecko już od razu. Również znieczulenie miejscowe oraz gaz rozweselający nie są zabronione ani szkodliwe.
Chcielibyśmy zatem obalić mit, że kobieta w ciąży nie może chodzić do dentysty. Regularne wizyty w gabinecie są zalecane, szczególnie gdy w grę wchodzi możliwość poważnych komplikacji ciąży. Rozwój ewentualnych infekcji w obrębie jamy ustnej młodej mamy może mieć poważny wpływ nie tylko na zdrowie kobiety, ale także jej przyszłego dziecka.