Usługi w ramach oferty:
Nakładki ortodontyczne to stale ulepszane, najnowsze osiągnięcie współczesnej ortodoncji. Alignery, bo o nich mowa, cieszą się coraz większą popularnością nie bez powodu. Stanowią doskonałą alternatywę dla tradycyjnych aparatów ortodontycznych. Wykorzystuje się je w leczeniu stłoczeń, zgryzów krzyżowych oraz zgryzów głębokich. Aparat nakładkowy umożliwia
korygowanie nawet II i III klasy Angle’a. Nakładki prostujące na zęby z najnowocześniejszych materiałów zapewniają doskonałe dopasowanie, trwałość oraz praktycznie niewidoczne leczenie! Nie wpływają negatywnie na jakość mówienia i pozwalają swobodnie się uśmiechać.
Spis treści
Jak wygląda leczenie wad zgryzu nakładkami?
Z tego rodzaju leczenia mogą korzystać osoby dorosłe, młodzież i dzieci od 6 roku życia. W zależności od rodzaju nakładek leczenie polega na noszeniu przez pacjenta indywidualnie dopasowanych nakładek według przygotowanego planu. Po każdej wizycie kontrolnej pacjent otrzymuje nowy zestaw nakładek. Leczenie jest bezbolesne, nieinwazyjne i bardzo dobrze tolerowane przez pacjentów. W większości przypadków niewidoczny aparat na zęby zastępuje aparaty ruchome i stałe. Po zakończonym leczeniu okres retencji trwa z reguły dwukrotnie dłużej niż aktywny czas leczenia.
Aparat nakładkowy – etapy leczenia
Leczenie aparatem nakładkowym rozpoczyna się od wizyty konsultacyjnej, na której ortodonta wykonuje skan zębów pacjenta i opracowuje indywidualny plan leczenia i ewentualnie skieruje pacjenta na leczenie stomatologiczne, jeżeli istnieje taka konieczność. To bezwzględny warunek do rozpoczęcia leczenia – zęby oraz dziąsła muszą być zdrowe. Jeżeli tak jest, można przejść do kolejnego etapu, którym jest pobieranie wycisków. Następnie przedstawiona jest pacjentowi szczegółowa procedura leczenia oraz zaprezentowana jest wizualizacja efektu końcowego.
Po odebraniu zestawu nakładek, pacjent użytkuje je wg instrukcji przez minimum 22 godziny na dobę oraz stawia się na obowiązkowe kontrole co 6-8 tygodni, na których oceniane są postępy w leczeniu. Widoczne efekty niewidocznych aparatów na zęby można zaobserwować już po upływie kilku tygodni! Okres retencji uzależniony jest od stopnia leczonej wady i trwa około roku.
Jak długo trwa leczenie nakładkami prostującymi?
Leczenie nakładkami prostującymi uzależnione jest od stopnia wady oraz zaangażowania pacjenta. Z reguły trwa około 6 miesięcy.
Wskazania i przeciwwskazania
Aparat nakładkowy służy do leczenia wad typu:
- nadgryz pionowy,
- przodozgryz,
- zgryz krzyżowy,
- szparowatość,
- zgryz otwarty,
- stłoczone zęby,
- zęby mleczne i stałe,
- pojedyncze skrzywione zęby.
Przeciwwskazaniem do leczenia aparatami nakładkowymi są wady anatomiczne, których jedyną możliwością leczenia jest leczenie chirurgiczne. Dodatkowe przeciwwskazania, które lekarz może wziąć pod uwagę to ekstruzja, intruzja, przemieszczanie korzenia zęba, które może doprowadzić do obumarcia miazgi i resorpcji korzenia. Podczas pierwszej wizyty lekarz ocenia, czy pacjent kwalifikuje się do zastosowania tego typu rozwiązania.