Usługi w ramach oferty:
Wybielanie zębów to pierwsze, co przychodzi na myśl pacjentom, gdy decydują się na poprawę estetyki swojego uśmiechu. Dlaczego jest to w ogóle konieczne? Skąd się biorą przebarwienia na naszych zębach, skoro dbamy o higienę, używamy dobrych past?
Zęby przebarwiają się ponieważ na ich powierzchni oraz w tkankach twardych zaczynają gromadzić się barwniki. To ile się ich tam nagromadzi zależy od higieny – to oczywiste, ale także od diety. Również palenie tytoniu bardzo niekorzystnie oddziałuje nie tylko na zdrowie, ale i na wygląd naszych zębów. Wraz z pożywieniem oraz w wyniku przyjmowanych leków dostarczamy organizmowi naturalnych i sztucznych barwników. Doliczając do tego jeszcze naturalne procesy starzenia oraz predyspozycje genetyczne mamy już odpowiedź, dlaczego mimo zachowania perfekcyjnej higieny nasze zęby nie wyglądają tak, jak te z pierwszych stron gazet. Badania sugerują, że przynajmniej 33% pacjentów nie jest zadowolona z wyglądu ani koloru swoich naturalnych zębów.
Można to jednak naprawić korzystając z zabiegów wybielania zębów.
Spis treści
Jak wygląda wybielanie zębów w gabinecie
Wybielanie zębów możliwe jest dzięki reakcji utleniania. Najprostsze metody poprawiające kolor zębów to aplikacja żelu, pasty lub płynów, które działają poprzez ścieranie. O wiele skuteczniejsze są produkty aktywowane chemicznie. Jedynie w gabinecie stomatologicznym można przeprowadzać takie zabiegi w pełni bezpiecznie. Stomatolodzy wspomagają również proces wybielania laserami oraz światłem o wysokim natężeniu, przez co efekt jest lepszy, a czas zabiegu znacznie się skraca.
Metody wybielania zębów u dentysty
Doświadczony stomatolog pomoże osiągnąć zniewalający efekt białego uśmiechu dwoma metodami. Jedną z nich to wybielanie nakładkowe, a druga wybielanie zębów w gabinecie. Wybielanie nakładkowe polega na nakładaniu przez pacjenta przed snem specjalnych szyn wypełnionych preparatem wybielającym. Jeżeli chcemy natychmiastowego efektu możemy skorzystać z wybielania zębów w gabinecie. Należy pamiętać, że każda z metod musi być poprzedzona odpowiednimi zabiegami z zakresu higienizacji, a zęby muszą być zdrowe.
Efekty wybielania zębów
Pierwsze efekty wybielania zębów, w zależności od metody, na którą się zdecydowaliśmy widoczne są w przypadku wybielania nakładkowego już po 2 tygodniach. Metoda ta wymaga od pacjenta samodyscypliny i to od niej w dużym stopniu zależy efekt końcowy procesu wybielania. Jeżeli zależy nam na natychmiastowym efekcie, możemy wybrać metodę wybielania zębów w gabinecie. Obie metody pozwalają uzyskać zęby jaśniejsze o kilka odcieni. Efekt zabiegów utrzymuje się nawet kilka lat.
Ile kosztuje wybielanie zębów u dentysty
Orientacyjny koszt wybielania zębów kształtuje się w przedziale od 800 do 1800 zł.
Wskazania i przeciwwskazania do wybielania zębów
Wskazaniem do wybielania zębów jest chęć poprawy ich wyglądu i rozjaśnienia ich o kilka tonów. Nie istnieje wiele przeciwwskazań dotyczących zabiegów wybielania. Do niedawna osobom cierpiącym na nadwrażliwość zębów lekarze odradzali wybielanie, które mogło przyczyniać się do pogłębienia ich dolegliwości. Dziś dzięki rozwojowi technologii odpowiednio przygotowane zęby również można poddać wybielaniu. Na liście przeciwwskazań znaleźć możemy: ciążę i karmienie piersią, niewyleczoną próchnicę, nieszczelne wypełnienia, choroby przyzębia, paradontozę i stany zapalne dziąseł.