Kamień nazębny- nasze porady

Dlaczego usuwanie kamienia nazębnego jest tak ważne?

Pewnie nie raz podczas rutynowej kontroli stomatologicznej lekarz zaproponował Ci usunięcie kamienia nazębnego. Choć taki zabieg może się wydawać kompletne zbędny, podpowiemy Ci dlaczego usuwanie kamienia i płytki nazębnej są tak ważne dla zachowania zdrowia i pięknego wyglądu zębów i dziąseł. Nawet jeśli starannie myjesz zęby a płyn do płukania ust i nić dentystyczna nie są Ci obce, możesz mieć pewność, że prędzej czy później Twoje zęby pokryje warstwa kamienia nazębnego.

Już kilka chwil po umyciu zębów na ich powierzchni zaczyna tworzyć się delikatna warstwa białka. To właśnie na niej osadza się płytka nazębna, składająca się z resztek jedzenia, bakterii i złuszczającego się naskórka. Po kilku godzinach osad jest już całkiem dobrze wyczuwalny przy pomocy języka. Mimo, że ślina wymywa część bakterii odpowiedzialnych za tworzenie płytki nazębnej, to właśnie w taki sposób zaczyna tworzyć się kamień. Systematycznie odkładająca się płytka nazębna staje się coraz bardziej twarda, ulega mineralizacji, zamieniając się w kamień nazębny.

 

Dlaczego kamień nazębny jest groźny?

Najczęściej kamień nazębny jawi nam się jako ciemniejszy kawałek zęba tuż przy dziąśle. Jednak nie ten jest najbardziej niebezpieczny i groźny dla zdrowia. Prawdziwym zagrożeniem jest kamień ukryty tuż pod dziąsłem. Niestety z reguły nie jesteśmy w stanie go zobaczyć, dlatego też możemy nie zdawać sobie sprawy z jego istnienia. Sygnałem świadczącym o odkładającym się nadmiernie kamieniu nazębnym mogą być krwawiące dziąsła (zwłaszcza podczas szczotkowania i jedzenia). Łatwym do zauważenia objawem mogą być również stany zapalne dziąseł, charakteryzujące się ich zaczerwienieniem, wyjątkową wrażliwością, obrzękiem i krwawieniem, nawet przy delikatnym dotyku.

 

Bardzo charakterystycznym symptomem może być również mało przyjemny zapach z ust i charakterystyczny smak odczuwalny w jamie ustnej. Efektem takiego stanu rzeczy może być odsłonięcie szyjek zębowych, zwiększenie wrażliwości zębów (na przykład na chłodne lub gorące pokarmy) i paradontoza.

 

Chcesz usunąć kamień? Zapraszamy na higienizację.

Skaling jest zabiegiem, który pomoże Ci pozbyć się kamienia poprzez rozbicie go ultradźwiękami. Skaling naddziąsłowy wykonuje się praktycznie u wszystkich pacjentów. Zabiegowi poddawana jest powierzchnia zębów nad dziąsłem (korona zęba). Zazwyczaj wykonuje się go przy pomocy ultradźwięków, które w połączeniu z wodą uderzają w kamień nazębny z właściwą siłą, powodując tym samym oczyszczenie zębów . Następnie zęby zostają dokładnie wypolerowane, dzięki czemu ich powierzchnia staje się odczuwalnie gładsza, a odcień zdecydowanie jaśniejszy.

 

Skaling poddziąsłowy umożliwia usunięcie kamienia nazębnego z powierzchni pod dziąsłem. Dzięki wprawnej dłoni naszego  stomatologa lub higienistki możliwym jest usunięcie złogów z kieszonki dziąsłowej, a nawet z korzenia zęba. Skaling przeprowadzany jest przy użyciu specjalnych skalerów ultradźwiękowych, a także nowoczesnego sprzętu – kirety, która dzięki specjalnym wygięciom pozwala dotrzeć do każdej szczeliny. Bezpośrednio po zabiegu zęby mogą być bardziej wrażliwe. Jeśli odczujesz u siebie taki objaw – nie martw się – nadwrażliwość minie tak szybko, jak szybko się pojawiła. Jeśli chcesz jednak zapobiec takiemu efektowi – poproś lekarza o dodatkowy zabieg lakierowania, który zapobiegnie wrażliwości i pomoże chronić zęby przed próchnicą. Zabieg skalingu jest bezbolesny a wykorzystywane głowice są wyjątkowo łagodne i dobrze tolerowane przez pacjentów. Najlepiej jeśli będzie przeprowadzany raz – dwa razy do roku. Jeśli jednak jesteś palaczem, pijesz dużo kawy lub mocnej herbaty wskazane jest częstsze usuwanie kamienia nazębnego oraz osadu.

Umów się na wizytę

Zostaw swój numer telefonu
- oddzwonimy do Ciebie, aby umówić termin wizyty

    Opinie o nas

    Kontakt

    Zapraszamy do naszych dwóch gabinetów na terenie Warszawy!