Higienizacja

 

Higienizacja to zabieg wykonywany przez wykwalifikowaną higienistkę lub lekarza  w gabinecie stomatologicznym. Polega na usunięciu kamienia, płytki nazębnej i osadów za pomocą specjalistycznych urządzeń.

Badania naukowe wskazują, jak wielki wpływ mają bakterie jamy ustnej na powstawanie innych chorób ogólnoustrojowych. Już wiemy, że jama ustna jest rezerwuarem dla rozprzestrzeniania się bakterii chorobotwórczych i ich toksyn, których obecność może prowadzić do stanów zapalnych w odległych    miejscach ciała. Naukowcy dowodzą związków między miażdżycą, nadciśnieniem, reumatoidalnym zapaleniem stawów, chorobami zapalnymi jelit i rakiem jelita grubego, chorobami układu oddechowego, endometriozą i chorobami nerek a bakteriami znajdującymi się w jamie ustnej. Stany zapalne w tym      miejscu bardzo też obniżają odporność,  zatem  choroby przyzębia są groźne dla całego organizmu.          Trwają badania, które dowodzą, że istnieje związek między bakteriami Porphyromonas gingivalis a        chorobą Alzheimera.

Niestety, czasem bakterie i osady odkładają się w miejscach niedostępnych podczas rutynowego, codziennego mycia zębów, np. pod brzegiem dziąsła, wokół korzeni . Nie jest to widoczne gołym okiem ale objawia się częstym krwawieniem dziąseł a z czasem może doprowadzić  do odsłaniania szyjek zębowych. Profilaktyką takich schorzeń jest wykonanie skalingu, piaskowania i polerowania zębów.  Dlatego należy wspomagać się profesjonalnym czyszczeniem zębów  u specjalisty, najlepiej co sześć miesięcy.

 

Każdego pacjenta traktujemy indywidualnie, więc każdą pierwszą wizytę zaczynam od dokładnego wywiadu z pacjentem. Na co choruje, jakie ma nawyki żywieniowe i  higieniczne?

  • Pierwszym etapem higienizacji jest wybarwienie płytki nazębnej, które wskazuje pacjentowi, gdzie ma największy problem w czyszczeniu.
  • Drugim etapem jest ściąganie kamienia za pomocą skalera, który rozbija złogi  nazębne ultradźwiękami.
  • Następnie  jest wykonywane piaskowanie, która usuwa osady. Po piaskowaniu polerujemy zęby za pomocą pasty, szczoteczek i gumek, zależnie od potrzeb pacjenta. Dzięki temu powierzchnia szkliwa jest gładka, co pozwala ograniczyć przywieranie resztek pokarmowych do zębów. Dodatkowo poprawia się translucencja, co znaczy, że światło lepiej odbija się od gładkiej powierzchni szkliwa. Dzięki temu zęby wydają się być jaśniejsze.

Wizytę kończymy instruktażem higieny jamy ustnej i przydatnymi wskazówkami na co zwrócić szczególną uwagę.

Wielu z nas ma problem z właściwym myciem zębów, co najczęściej nie wynika ze złej woli czy zaniedbań,      ale z braku świadomości i braku właściwego instruktażu.

Czas zabiegu to od czterdziestu do sześćdziesięciu minut. Oczywiście wszystko zależy od ilości zębów,  kamienia oraz płytki nazębnej u pacjenta.

Umów się na wizytę

Zostaw swój numer telefonu
- oddzwonimy do Ciebie, aby umówić termin wizyty

    Opinie o nas

    Kontakt

    Zapraszamy do naszych dwóch gabinetów na terenie Warszawy!